Почався навчальний рік, першокласнички прийшли на перші свої уроки. Приємно бачити, коли вони усміхнені й вже досить доросло ставляться до своїх нових обов’язків. Складніше у тих випадках, коли дитина негативно налаштована, або ж боїться нової ситуації, нових дорослих в своєму житті, а часом і діток, з якими необхідно навчатися.
Психологічна готовність має досить багато складових, на деякі з них ми-батьки, починаємо звертати увагу вже тоді, коли дитина приходить до школи і починають виникати труднощі.
Сподіваємось, що зазначені критерії, допоможуть Вам звернути увагу на дуже важливі сторони розвитку Ваших дітей.
- Самостійність:
- уміння одягатися і роздягатися (уміння самостійно застібати гудзики, “блискавки”, зав’язувати шнурівки в черевиках);
- уміння самостійно ходити до туалету (важливо, щоб дитина бувала в туалеті, коли приходить в гості, або в театр, кафе – інколи діти бояться недомашнього туалету, що викликає додаткове напруження, а інколи може шкодити здоров’ю), мити руки, користуватися носовою хустинкою;
- уміння зробити покупку в магазині (з допомогою батьків); самостійно взяти собі поїсти (знати де лежать продукти, що саме можна з’їсти); самостійно засинати і спати всю ніч;
- розуміння приналежності речей певній людині, здатність поступитися своїми інтересами (якщо для цього є вагомі причини).
- Допитливість:
- бажання й уміння ставити запитання та шукати на них відповіді (дуже важливо, щоб дитина отримувала позитивне підкріплення у проявах інтересу).
- Спілкування:
- необхідно, щоб дитина мала контакти з іншими дітьми свого віку, з дорослими, які не є членами сім’ї (бувати в гостях, хоч раз ночувати не у себе вдома, хоч раз посваритися і помиритися з другом, хоч раз стати прикладом для інших, хоч раз викликати позитивну реакцію стороннього дорослого, хоч раз привнести новий ритуал в свою сім’ю);
- розуміння необхідності вітатися і прощатися (слова вітання), необхідність дякувати і ввічливо просити;
- уміння вибачитися, уміння попросити про допомогу та запропонувати свою допомогу іншому;
- уміння висловити свою думку, описати певні події послідовно, уміння розпочати розмову, уміння вислухати партнера.
- має бути сформована потреба у позитивному поважному спілкуванні з оточуючими.
- Турбота про своє тіло:
- знання назв частин тіла, уміння повідомити про те, де болить, описати свої тілесні відчуття.
- знання про здібності свого тіла, впевненість у тому, що воно гарне.
- знання про те, що тіло можно укріпляти й оздоровлювати, прагнення бути здоровим.
- Впевненість у собі:
- дитині необхідно дозволяти завершити певну діяльність, навіть якщо результат не ідеальний. Добре, якщо дитина знає про різні сфери діяльності й знань і впевнена, що в одній з них вона може досягати успіхів;
- важлива поведінка у ситуаціях суперництва (іграх) – дитина повинна уміти терпіти поразку, оцінювати її, прагнути до перемоги (з урахуванням правил), уміти сприймати поразку на шляху досягнення успіху.
- Знання, необхідні для забезпечення безпеки життя:
- знання домашньої адреси, повних імен батьків;
- знання орієнтирів дороги до дому, уміння відрізнити свій будинок.
- знання правил дорожнього руху (уміння перейти дорогу на світлофорі та пішохідному переході, знати основні дорожні знаки, виявляти повагу до ПДР).
- уміння відповісти на телефонний дзвінок, запропонувати передзвонити пізніше, знати домашній телефон напам’ять, уміти подзвонити батькам. Знання телефонів екстренних служб.
- Широкий кругозір:
- знання про природу (рослин, тварин, явища природи), техніку, різні сфери знань та діяльності людини.
- широкий діапазон відчуттів, які з’являються в різних ситуаціях – мало знати пропевні явища, важливо їх переживати і відчувати на власному досвіді.
Змокнути під дощем.
Вимазатися під час гри.
Допомогти піднятися після падіння другу чи рідному.
Знайти пташку, спів якої чути.
Посидіти біля вогнища, стомитися від мандрівки і відчути радість повернення додому.
Проявити піклування про тварину, посадити рослину і спостерігати її ріст.
Відчути запах різних рослин, запах дощу.
Побачити небо і пофантазувати, дивлячись на хмаринки –
…і ще безліч інших особливих дрібниць, які й складають неповторність життя.
Відкривайте перед дитиною можливості активного, цікавого, успішного спілкування та пізнання – тоді вона обов’язково впорається як зі вступною співбесідою, так і з адаптацією до школи.